Údržba merino vlny

Uvažovali ste o tom, že by ste sebe a svojim deťom zaobstarali oblečenie z merino vlny, ale obávate sa jeho údržby? Napadá vás otázka, ako odstrániť všetky škvrny  od detského jedla z merino oblečenia? Máte obavy, že sa vaše merino oblečenie zrazí? Nebudem vám klamať, môže sa to stať. Ale ak budete dodržiavať týchto niekoľko  jednoduchých pokynov, bude to pre vás hračka. Preto čítajte ďalej. 

 

 

1. Nové oblečenie pred prvým nosením vždy vyperte. Pri prvom praní oblečenia ho perte oddelene alebo s podobne farebným oblečením. Môže to spôsobiť  uvoľnenie farby a  zafarbenie inak farebného oblečenia. Vždy používajte vhodný prací prostriedok na merino vlnu (tu). 

2. Merino nie je potrebné prať po každom použití. Okrem toho, že šetríte materiál a predlžujete jeho životnosť, šetríte aj životné prostredie. Merino vlna má vynikajúce samočistiace vlastnosti. Stačí oblečenie vyvetrať na čerstvom vzduchu bez priameho slnečného žiarenia. Vďaka lanolínu má vlnené vlákno skvelú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje vstrebávaniu škvŕn.

3. Ručné pranie merina je skvelé, ak chcete svojim vlneným kúskom dopriať luxusnú starostlivosť. Oblečenie z merina môžete prať v ruke vo vlažnom kúpeli do 30 °C. Potom jemne vyžmýkajte a sušte ideálne vo vodorovnej polohe, najlepšie na uteráku. Pri namáčaní postupne znižujte teplotu kúpeľa, aby ste zabránili krčeniu alebo deformácii. Merino nikdy nevyžmýkajte krútením, pretože to môže deformovať odev. 

4. A ako prať merino oblečenie v práčke? Môže môj vlnený kúsok vôbec ísť do práčky? Vždy sa riaďte informáciami uvedenými na štítku. Pri väčšine kúskov z merina, ktoré si kúpite v Bergame, nie je problém s praním v práčke, ale používajte len program na vlnu, ktorý rešpektuje primeranú teplotu a zníženú rýchlosť odstreďovania. Väčšina práčok má tento program na vlnu. Vo všeobecnosti odporúčame prať merino oblečenie pri teplote 30 °C, maximálne 40 °C. Vlna nemá rada zmeny teploty a teploty vyššie ako 40 °C. Ideálne je otočiť oblečenie naruby, aby sa zabránilo pokrčeniu oblečenia. Nikdy nepoužívajte aviváž a žmýkajte na nízkych otáčkach

5. Tiež ťa napadá otázka, ako odstrániť detské škvrny a fľaky z toľko obľúbeného merina? Škvrny od jedla, trávy alebo mastnoty sú pre každú mamičku utrpením. Na tieto prípady si prosím zaobstarajte žlčové mydlo. Žlčové mydlo dokáže vyprať väčšinu detských škvŕn. A ako skvelý bonus si ho môžete pribaliť kamkoľvek na cesty. Ako to teda robíte? Kľúčom je rýchlosť. V ideálnom prípade musíte škvrnu z merino oblečenia okamžite opláchnuť a oblečenie namočiť do studenej vody. Zabránite tak tomu, aby sa škvrna vsiakla hlboko do vlákna. Na škvrnu naneste žlčové mydlo a nechajte ho pôsobiť 5 až 10 minút, potom ho jemne vyperte. V prípade potreby môžete postup zopakovať niekoľkokrát.

5. A môže ísť merino do sušičky? Nikdy nepoužívajte sušičku na merino, pokiaľ nechcete mať oblečenie o veľkosť menšie. Pri sušení rozložte ešte vlhké oblečenie do požadovaného tvaru, pretože merino drží tvar, v ktorom sa suší.

6. O vašom kúsku merina vám najviac napovie etiketa. Aj keď „hryzie“ a pri prvej príležitosti ju chceš odstrihnúť, najskôr sa poriadne pozri, čo je na nej napísané.

7. Používajte pracie prostriedky určené na vlnu. Základný sortiment nájdete v našom e-shope (tu)

8. Už vás niekedy mrzelo, že sa na vašom merine objavila malá dierka? Dávajte si pozor na mole. Tie majú merino oblečenie veľmi rady. Malé, nenápadné dierky na merine vám nič nepovedia o kvalite tovaru, ktorý si kupujete. Často sa objavia po praní alebo nosení. Mol má naozaj veľký apetít. Ako týmto situáciám predchádzať? Merino používajte čo najčastejšie, nechajte ho vyvetrať. Oblečenie z merina, ktoré sa nepoužíva, skladujte vo vákuových vreciach a s prípravkom proti moliam. Na pranie používajte výrobky určené na merino vlnu. Tieto výrobky obsahujú cédrový extrakt, ktorý pomáha chrániť merino pred moľami. Ak periete oblečenie v prostriedku, ktorý túto zložku neobsahuje, dajte do šatníka ochranu proti moliam, ako napr. závesné kúsky dreva alebo vrecúška naplnené bylinami, ktoré týmto motýlikom naozaj nevonia. Do skríň ukladajte merino riadne vysušené.

9. Raz za čas doprajte oblečeniu z merino vlny lanolínový kúpeľ. Vďaka tomu sa oblečenie zjemní a obnoví jeho prirodzené vlastnosti. Lanolín je tuk, ktorý vlna prirodzene obsahuje a ktorý sa spracovaním a praním z vlny čiastočne odstraňuje. Pokiaľ prevedieš lanolínový kúpeľ na merino oblečené, povrch vlákna sa späť obalí vrstvičkou tuku, ktorá vlákno zahladí a chráni ho pred špinou a vodou. Vďaka lanolínu sa nebude oblečenie tak rýchlo špiniť, špina zostane len na povrchu. Lanolínovú kôru môžeš tiež zakúpiť na našom e-shope (tu).

A ako teda na lanolínový kúpeľ, keď je pre merino oblečenie tak skvelá? 

Ručné pranie:
Na vlnené plienkové nohavičky – rozpustite 1-2 polievkové lyžice v horúcej vode, potom doplňte studenú vodu do 1 litra. Navlhčenú časť odevu namočte do pripraveného roztoku, operte a nechajte namočené 0,5-1 hodinu. Potom opláchnite vo vlažnej vode, opatrne vykrúťte a nechajte uschnúť rozložené na uteráku.
Na vlnené oblečenie – rozpustite pol čajovej lyžičky v horúcej vode a opakujte rovnaký postup ako pri praní plienok.
Na hodváb – rozpustite pol čajovej lyžičky v horúcej vode (nie viac kvôli jemnosti vlákien) a opakujte rovnaký postup ako pri praní plienok. Na pravidelné a dlhodobé pranie hodvábu odporúčame Olivový tekutý prací prostriedok, ktorý je ideálny pre bežnú starostlivosť o hodváb.

Pranie v práčke: rozpustite pol čajovej lyžičky v 30-40 ml horúcej vody a roztok nalejte do priehradky na aviváž.
 

 

A ako vybrať teda vhodný prací prostriedok na merino? Všade sú k dispozícii pracie prostriedky na pranie merino oblečenia, stačí si len vybrať. Nás očarila ekologická značka SONETT, ktorá už viac ako 40 rokov vyvíja prostriedky na pranie v jedinečnej kvalite, ktorá rešpektuje vodu ako nositeľa všetkých živých vecí. Celá ponuka od tejto značky tu. 

  • Výrobky sú 100% odbúrateľné, rádovo hodín až dní sa vo vode úplne rozložia na bežné prírodné zložky.
  • Sonett odmieta používať prísady škodlivé pre životné prostredie a pre zdravie človeka.
  • Suroviny použité pri výrobe pochádzajú z bio-dynamického alebo ekologického poľnohospodárstva alebo voľného zberu.
  • Voda použitá pri výrobe je bio-dynamicky rytmizovaná a do produktov Sonett sú pridávané zmesi energeticky silných bylín a esencie drahých kameňov a kovov.

 

Starostlivosť o merino oblečenie nie je žiadna veda a nepotrebuješ na to byť jadrový technik, aby si to zvládla. Tak už neváhaj a vyber si z našej ponuky krásnych a funkčných kúskov pre seba aj svoje deti. Aj naši najmenší si zaslúži to najlepšie oblečenie z kvalitných prírodných materiálov. Merino oblečenie by nemalo chýbať v šatníku všetkých bábätiek, batoliat a už vôbec nie väčších detí, pre ktoré žiadne dobrodružstvo vonku nie je cudzie.  Merino vlna vie nielen hriať ale tiež ochladzovať. Je to perfektný regulátor teploty a udržuje stálu teplotu tela. S oblečením z merino vlny sa už nemusíš báť prehriatia alebo prechladnutia detí.